Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Nenechávajte si prípravu auta na zimu na poslednú chvíľu

Nenechávajte si prípravu auta na zimu na poslednú chvíľu

Chcete vedieť, čo všetko obnáša príprava auta na zimu? Máme pre vás sumár tých najdôležitejších informácií, ktoré vám zaistia bezpečnú a komfortnú jazdu.

Prinášame vám praktického sprievodcu s tipmi na zimnú údržbu auta. Posvietime si na kontrolu a výmenu pneumatík, stav batérie, brzdového systému, kvapalín, svetiel a ďalších dôležitých komponentov. 

Príprava auta na zimu

Príprava auta na zimu je kľúčom k bezpečnému, komfortnému a bezproblémovému jazdeniu v chladnejších mesiacoch. Čo všetko treba skontrolovať? 

Pneumatiky

V Slovenskej republike je povinné jazdiť na zimných pneumatikách od 15. novembra do 31. marca v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu či námraza. To znamená, že v rámci zimnej údržby je potrebné vymeniť letné pneumatiky za zimné, skontrolovať hĺbku dezénu a tlak v pneumatikách. 

Podľa legislatívy je možné používať zimné pneumatiky s hĺbkou dezénu, ktorá nie je menšia ako 3 mm. Avšak odborníci neodporúčajú jazdiť na zimných pneumatikách s hĺbkou menej ako 4 mm kvôli správnej trakcii. Niektoré pneumatiky majú indikátor opotrebenia TWI a stačí sledovať vyznačenú hranicu. 

Stav batérie 

V zime sú kladené vyššie nároky aj na batériu automobilu. Najprv skontrolujte jej životnosť, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 3 – 5 rokov. Venujte pozornosť aj príznakom oslabenej batérie, ako napríklad tlmené svietenie svetlometov, problémy pri štartovaní, cvaknutie po otočení kľúča, sírový zápach a podobne. 

Oslabenú batériu pomôžu odhaliť záťažové testy v autoservise, vizuálna kontrola konektorov alebo špeciálne zariadenia. Nezabúdajte, že ak je napätie pod 12,4 V, ide pravdepodobne o signál vybíjania a batériu treba dobiť, alebo vymeniť

Brzdový systém 

Podľa odborníkov je potrebné brzdy skontrolovať 1 – 2 razy ročne, ideálne pri prezúvaní pneumatík. Kontroluje sa hrúbka brzdových platničiek, kotúčov, strmeňov, hydraulického systému, bod varu a množstvo brzdovej kvapaliny, brzdový valec i posilňovač. Pri moderných autách vás na nutnosť výmeny bŕzd upozorní príslušná kontrolka. 

Stav kvapalín 

K príprave auta na zimu patrí aj kontrola a doplnenie chladiacej kvapaliny, ktorá zabezpečí bezproblémový chod motora aj v mínusových teplotách. Vo všeobecnosti sa výmena chladiacej kvapaliny odporúča pri starších autách každé 2 roky, pri novších každé 3 roky. Vždy je potrebné zvoliť správny druh chladiacej kvapaliny podľa konkrétneho vozidla. 

V rámci kontroly kvapalín nezabudnite ani na nemrznúcu zmes do ostrekovačov odolnú voči mrazu, aby ste mali čisté sklá aj počas zimných mesiacov. 

Svetlá a osvetlenie 

Zimná údržba auta sa nezaobíde ani bez kontroly všetkých svetiel – stretávacích, denných, diaľkových, hmlových, smeroviek, brzdových, pozičných, núdzových i odrazových. V zime býva zhoršená viditeľnosť, a preto je dôležité, aby fungovali správne a boli čisté. 

Stierače a zimná výbava 

Nezabudnite na kontrolu stieračov – ak sú opotrebované, alebo zlomené, vymeňte ich za nové. Do auta si zabaľte aj zimnú výbavu v podobe škrabky na sklá, základné náradie a v horskom prostredí sa zídu aj snehové reťaze. 

Nechajte to na profesionálov z Q-Service 

Neodkladajte prípravu vozidla na zimu na poslednú chvíľu. Nechajte si skontrolovať automobil a všetky dôležité komponenty v rámci servisnej prehliadky v Q-Service v dostatočnom predstihu. Vyberte si autoservis, ktorý je najbližšie k vášmu bydlisku a objednajte sa na kontrolu. Vyhnete sa zbytočným problémom a budete jazdiť bezpečne a komfortne aj počas treskúcej zimy.

 

website created by WMT Studio